28.10.2021 - 31.10.2021

TND 25. Spinal Sempozyumu

28.10.2021 Program

14:00 - 17:25 Oturum
Premeeting Kurs-Spinal Cerrahide Girişmsel Ağrı Uygulamaları ve Nöromodülasyon
  • Moderatör
    • 14:00 - 17:25
      • Süleyman ÖZYALÇIN
      • Atilla YILMAZ
  • Konuşmacı
    • 14:00 - 14:15 Lomber Bölge Algolojik Girişimler
      • Edip GÖNÜLLÜ
    • 14:15 - 14:30 Servikal Bölge Girişimlerve Ultrasound Rehberliğinde Algolojik Girişimler
      • Halil ÇETİNGÖK
    • 14:30 - 14:45 Spinal Kord Stimulasyonu: Perkütan-Cerrahi
      • Enver ÖZGENCİL
      • Atilla YILMAZ
    • 14:45 - 15:00 Sakral Sinir Stimulasyonu
      • Süleyman ÖZYALÇIN
    • 15:00 - 15:15 Baklofen pompası ve hedefe yönelik ilaç pompası uygulamaları
      • Tanju UÇAR
    • 15:15 - 15:20 Kahve Molası
    • 15:20 - 15:45 Pratik Uygulamalar
      LOMBER girişimler USG eşliğinde SERVIKAL girişimler Spinal Kord Stimülasyonu Sakral Stimülasyon BAKLOFEN / Ağrı Pompası
    • 15:45 - 16:10 Pratik Uygulamalar
      USG eşliğinde SERVIKAL girişimler Spinal Kord Stimülasyonu Sakral Stimülasyon BAKLOFEN/Agrı Pompası LOMBER girişimler
    • 16:10 - 16:35 Pratik Uygulamalar
      Spinal Kord Stimülasyonu Sakral Stimülasyon BAKLOFEN/Agrı Pompası LOMBER girişimler USG eşliğinde SERVIKAL girişimler
    • 16:35 - 17:00 Pratik Uygulamalar
      Sakral Stimülasyon BAKLOFEN / Agrı Pompası LOMBER girişimler USG eşliğinde SERVIKAL girişimler Spinal Kord Stimülasyonu
    • 17:00 - 17:25 Pratik Uygulamalar
      BAKLOFEN / Agrı Pompası LOMBER girişimler USG eşliğinde SERVIKAL girişimler Spinal Kord Stimülasyonu Sakral Stimülasyon
14:00 - 17:00 Oturum
Premeeting Kurs- Lomber Endoskopik Diskektomi
  • Moderatör
    • 14:00 - 17:00
      • Salih Murat İMER
      • Salim ŞENTÜRK
  • Konuşmacı
    • 14:00 - 14:15 Lomber Bölgede Foramen Anatomisi
      • Burcu GÖKER
    • 14:15 - 14:30 Transforaminal Endoskopik Diskektomi
      • Abdülkadir Şükrü BİRLER
    • 14:30 - 14:45 Far Lateral Disk Hernilerinde Posterolateral endoskopik Yaklaşım
      • Salim ŞENTÜRK
    • 14:45 - 15:00 Kahve Molası
    • 15:00 - 15:15 Interlaminar Pencerenin Cerrahi Anatomisi ve Intervertebral Disk ile ilişkisi
      • Aydemir KALE
    • 15:15 - 15:30 Interlaminar Endoskopik Diskektomi
      • Altay SENCER
    • 15:30 - 15:45 Mikroendoskopik Diskektomi
      • Bülent BOZYİGİT
    • 15:45 - 16:00 Kahve Molası
    • 16:00 - 17:00 Video Gösterimleri
17:00 - 17:06 Sözlü Bildiri
  • Moderatör
    • 17:00 - 17:06
      • Pınar USLU

29.10.2021 Program

08:30 - 10:00 Oturum
Yılın Bildirileri
  • Moderatör
    • 08:30 - 10:00
      • Ali DALGIÇ
      • Mesut YILMAZ
  • Konuşmacı
    • 08:30 - 08:35 3 Boyutlu Baskılama Yöntemi İle Oluşturulan Guide Kılavuzluğunda Yapılan Unipediküler Perkütan Kifoplasti Vakalarının Değerlendirilmesi
      • İsmail KAYA[1], İlker Deniz CİNGÖZ[1], Meryem Cansu ŞAHİN[2], Şafak ÖZYÖRÜK[3],
        1. UŞAK ÜNİVERSİTESİ, TIP FAKÜLTESİ, BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ ABD, UŞAK
        2. KÜTAHYA SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ, KÜTAHYA
        3. ÖZEL OFM ANTALYA HASTANESİ,BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ KLİNİĞİ, ANTALYA
    • 08:35 - 08:40 Tartışma
    • 08:40 - 08:45 RADYOFREKANS DİSK NÜKLEOPLASTİSİNİN İNTERVERTEBRAL DİSK DOKUSUNA ETKİLERİ: DENEYSEL HAYVAN ÇALIŞMASI
      • Özgür AKŞAN[1], Reşat Serhat ERBAYRAKTAR[2], Ali Necati GÖKMEN[3], Osman YILMAZ[4], Mehmet Şerefittin CANDA[5],
        1. BEYİNVESİNİR, BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ, İZMİR
        2. DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ CERRAHİ TIP BİLİMLERİ BÖLÜMÜ BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ ANABİLİM DALI
        3. DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ CERRAHİ TIP BİLİMLERİ BÖLÜMÜ ANESTEZİYOLOJİ VE REANİMASYON ANABİLİM DALI YOĞUN BAKIM BİLİM DALI
        4. DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU TIBBİ HİZMETLER VE TEKNİKLER BÖLÜMÜ ANESTEZİ PROGRAMI
        5. DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ CERRAHİ TIP BİLİMLERİ BÖLÜMÜ TIBBİ PATOLOJİ ANABİLİM DALI (EMEKLİ)
    • 08:45 - 08:50 Tartışma
    • 08:50 - 08:55 İnatçı Bel Ağrısıyla Polikliniğimize Başvuran 50 Pediatrik Hastanın Lomber MR Tetkiklerinin Değerlendirilmesi
      • Barış ERDOĞAN[1],
        1. ŞANLIURFA E.A.H BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
    • 08:55 - 09:00 Tartışma
    • 09:00 - 09:05 DEJENERATİF LOMBER OMURGA HASTALIKLARININ TEDAVİSİNDE KULLANILAN PEEK RODUN ERKEN DÖNEM SONUÇLARI
      • İdris GÜRPINAR[1], Göksal GÜNERHAN[1], Ayberk KARAMAN[1], Resul KARADENİZ[1], Özhan Merzuk UÇKUN[1], Ahmet Deniz BELEN[1], Ali DALGIÇ[1],
        1. ANKARA ŞEHİR EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ, BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ, ANKARA
    • 09:05 - 09:10 Tartışma
    • 09:10 - 09:15 LOMBER DEJENERATİF DİSK HASTALIĞINDA DİNAMİK STABİLİZASYON SONRASI DİSK REJENERASYONU VE DEJENERASYONU
      • Mehmet Kürşat KARADAĞ[1], Ali Fahir ÖZER[2],
        1. ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ, BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ AD. ERZURUM
        2. KOÇ ÜNİVERSİTESİ OMURGA MERKEZİ
    • 09:15 - 09:20 Tartışma
    • 09:20 - 09:25 Chiari Malformasyonu Hastalarında Baş Konumu ve Servikal Omurga Diziliminin İlişkilerinin Araştırılması
      • Resul KARADENİZ[1], Zeynep DAĞLAR[1], Özgür ÖCAL[1], Özhan Merzuk UÇKUN[1], Ahmet Deniz BELEN[1], Ali DALGIÇ[1],
        1. ANKARA ŞEHİR HASTANESİ, BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ KLİNİĞİ, ANKARA, TÜRKİYE
    • 09:25 - 09:30 Tartışma
    • 09:30 - 09:35 ANTERİOR RETROFARENGEAL YAKLAŞIM; ÜST SERVİKAL BÖLGENİN CERRAHİ ANATOMİSİ: KADAVRA ÇALIŞMASI
      • Derya KARATAŞ[1], Tolga AKBIYIK[2], Emel AVCI[2], Ahmet DAĞTEKİN[2],
        1. MERSİN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ, BEYİN VE SİNİR CERRAHİ ANABİLİM DALI, MERSİN
        2. MERSİN ŞEHİR EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ, BEYİN VE SİNİR CERRAHİ ANABİLİM DALI, MERSİN
    • 09:35 - 09:40 Tartışma
    • 09:40 - 09:45 Osteoporotik kırıklarda perkütan vertebroplasti ile postural ogmentasyon ve kifoz redüksiyonu
      • Sedat DALBAYRAK[1], Mesut YILMAZ[2], Orkun KOBAN[3], Ahmet ÖĞRENCİ[3],
        1. İSTANBUL MEDİCANA INTERNATİONAL HOSPİTAL
        2. NÖROSPİNAL AKADEMİ, İSTANBUL
        3. OKAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ ANABİLİM DALI, İSTANBUL
    • 09:45 - 09:50 Tartışma
    • 09:50 - 09:55 YENİ BİR TEKNİK: ENDOSKOPİ ASİSTANLIĞINDA POSTERIOR TRANSMASS YAKLAŞIM İLE ODONTOID REZEKSİYONU
      • Ülkün Ünlü ÜNSAL[1], Salim ŞENTÜRK[2], Ali Fahir ÖZER[3],
        1. MANİSA ŞEHİR HASTANESİ, NÖROŞİRÜRJİ ABD, MANİSA
        2. BAHÇELİEVLER MEMORİAL HASTANESİ OMURGA MERKEZİ, İSTANBUL
        3. KOÇ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ, BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ ANA BİLİM DALI, İSTANBUL
    • 09:55 - 10:00 Tartışma
10:00 - 10:30 Kahve Arası
10:30 - 12:00 Oturum
Bilimsel Oturum 1
  • Moderatör
    • 10:30 - 12:00
      • Mehmet Murat HANCI
      • Şeref DOĞAN
  • Konuşmacı
    • 10:30 - 10:50 Spinal Cerrahide Minimal İnvaziv Yaklaşımlar: Kolaylıkları/Zorlukları – Neden Güncel?
      • Mehmet ZİLELİ
    • 10:50 - 11:05 Servikal Disk Hernisi Olgularında Anteriyor Perkütan Uygulamalar
      • Süleyman ÖZYALÇIN
    • 11:05 - 11:20 Servikal Disk Hernisi Olgularında Anteriyor Minimal İnvaziv Cerrahi Teknikler
      • Cüneyt TEMİZ
    • 11:20 - 11:35 Servikal Disk Hernisi ve Dar Kanal Olgularında Posteriyor Minimal İnvaziv Yaklaşımlar
      • Mehmet Erdal COŞKUN
    • 11:35 - 11:50 Servikal Omurgada Perkütan Stabilizasyon Yöntemleri
      • Yusuf Şükrü ÇAĞLAR
    • 11:50 - 12:00 Tartışma
12:00 - 13:15 Oturum
Uydu Sempozyumu - Spinal Kökenli Ağrıda Spinal Kord Stimülasyonu
  • Moderatör
    • 12:00 - 13:15
      • Süleyman ÖZYALÇIN
      • Atilla YILMAZ
  • Konuşmacı
    • 12:00 - 12:15 Spinal Kord Stimülasyonu Perkütan yaklaşım yöntemleri nereye, ne yöne, nereden?
      • Süleyman ÖZYALÇIN
    • 12:15 - 12:30 Spinal Kord Stimülasyonu cerrahi yaklaşım yöntemleri ve uygun hasta seçimi
      • Tanju UÇAR
    • 12:30 - 12:45 Postlaminektomi sendromunda kanıta dayalı Nöromodülasyon girişimleri
      • Atilla YILMAZ
    • 12:45 - 13:00 Spinal Kord Stimülasyonunda postoperatif takip ve komplikasyon yönetimi
      • Ferhat HARMAN
    • 13:00 - 13:15 Spinal Kord Stimülasyonu programlamasında farklı frekanslar
13:30 - 14:15 Oturum
Bilimsel Oturum 2
  • Moderatör
    • 13:30 - 14:15
      • Ali ARSLANTAŞ
      • Ahmet Gürhan GÜRÇAY
  • Konuşmacı
    • 13:30 - 13:41 Olgu Sunumu
      • Derya KARATAŞ
    • 13:41 - 13:52 Anteriyor Mikrodiskektomi + Füzyon
      • Alparslan ŞENEL
    • 13:52 - 14:03 Anteriyor Mikrodiskektomi + Disk Protezi
      • Sait NADERİ
    • 14:03 - 14:15 Posteriyor Mikrodiskektomi
      • Rahmi Kemal KOÇ
14:15 - 15:00
Bilimsel Oturum 3
  • Moderatör
    • 14:15 - 15:00
      • Ali ARSLANTAŞ
      • Ahmet Gürhan GÜRÇAY
  • Konuşmacı
    • 14:15 - 14:30 Torakoskopi İle Diskektomi
      • Erkan KAPTANOĞLU
    • 14:30 - 14:45 Transforaminal Torakal Diskeketomi
      • Ahmet ÖĞRENCİ
    • 14:45 - 15:00 Torakoskopi İle Enstrümantasyon
      • Ali Fahir ÖZER
15:00 - 15:30 Kahve Arası
15:30 - 17:00 Oturum
Bilimsel Oturum 4

  • Moderatör
    • 15:30 - 17:00
      • Ahmet DAĞTEKİN
      • Tahsin ERMAN
  • Konuşmacı
    • 15:30 - 15:45 Spinal Tümörlerde Biyopsi: Zamanlama / Nasıl yapılmalı? / Neden Gerekli?
      • Zühtü ÖZBEK
    • 15:45 - 16:00 Omurga Tümörlerinde Perkütan Ablasyon Teknikleri: Endikasyonlar / Verimlilik
      • Nail ÖZDEMİR
    • 16:00 - 16:15 Foraminal Tümörlerde Minimal İnvaziv Cerrahi
      • Mehmet Reşid ÖNEN
    • 16:15 - 16:30 Spinal Kanal İçi (İntradural Veya Ekstradural) Tümörlerde Tek Taraflı Çıkarım
      • Feyza Karagöz GÜZEY
    • 16:30 - 16:45 Metastatik Spinal Tümörlerde Separasyon Cerrahisi/Tamamlayıcı Modaliteler
      • Serdar KAHRAMAN
    • 16:45 - 17:00 Osteoporotik Kırıklarda VP/KP Uygulamaları
      • Erkin SÖNMEZ
15:30 - 17:30 Sözlü Bildiri
Sözlü Bildiri Oturumu 1
  • Moderatör
    • 15:23 - 17:30
      • Doğan Güçlühan GÜÇLÜ
      • İlhan YILMAZ
  • Konuşmacı
    • 15:30 - 15:35 Primer C2 Tümörleri; 7 Vaka Raporu
      • İdris GÜRPINAR[1], Göksal GÜNERHAN[1], Resul KARADENİZ[1], Yiğit Can ŞENOL[1], Ahmet Deniz BELEN[1], Ali DALGIÇ[1],
        1. ANKARA ŞEHİR HASTANESİ, BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ KLİNİĞİ, ANKARA, TÜRKİYE
    • 15:35 - 15:40 Tartışma
    • 15:40 - 15:45 SPİNAL EPİDURAL METASTAZLARDA SEPERASYON CERRAHİSİ SONUÇLARIMIZ
      • Mert ŞAHİNOĞLU[1], Burak GEZER[1], Derya KARAOĞLU GÜNDOĞDU[1], Fırat YILDIZ[1], Pınar KARABAĞLI[2], Ender KÖKTEKİR[2], Hakan KARABAĞLI[2],
        1. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ, BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ ANABİLİM DALI, KONYA
        2. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ, PATOLOJİ ANABİLİM DALI, KONYA
    • 15:45 - 15:50 Tartışma
    • 15:50 - 15:55 Atlantoaksiyal İnstabilitenin Goel-Harms Tekniği ve C1-C2 Eklemine Kafes Uygulaması ile Tedavisi
    • 15:55 - 16:00 Tartışma
    • 16:00 - 16:05 TRANSPEDİKÜLER KORPEKTOMİ SONRASI ASANSÖR KAFES UYGULAMASI: VAKA SERİSİ
      • Hüseyin DEMİR[1], Ali BÖREKCİ[2], Nail DEMİREL[2], Muhammet Teoman KARAKURT[2],
        1. SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ, İSTANBUL EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ, NÖROŞİRÜRJİ KLİNİĞİ, İSTANBUL
        2. SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ FATİH SULTAN MEHMET EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ, NÖROŞİRÜRJİ KLİNİĞİ, İSTANBUL
    • 16:05 - 16:10 Tartışma
    • 16:10 - 16:15 Torakolomber Omurga Kırıklarında Perkütan Stabilizasyon: Erken Dönem Sonuçlarımız
      • Ayberk KARAMAN[1], Denizhan DİVANLIOĞLU[1], Resul KARADENİZ[1], Fatih ALAGÖZ[1], Ahmet Deniz BELEN[1], Ali DALGIÇ[1],
        1. ANKARA ŞEHİR HASTANESİ, BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ KLİNİĞİ, ANKARA, TÜRKİYE
    • 16:15 - 16:20 Tartışma
    • 16:20 - 16:25 SAKRAL FRAKTÜRLERDE MİNİMAL İNVAZİV CERRAHİ TEKNİK: PERKÜTAN İLİOSAKRAL ENSTRÜMANTASYON İLE TEDAVİ
      • Yahya GÜVENÇ[1], Can KIVRAK[1], Vusal GULİYEV[1], Ferhat HARMAN[1],
        1. MARMARA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ, BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ A.B.D.
    • 16:25 - 16:30 Tartışma
    • 16:30 - 16:35 Osteoporotik Vertebral Kompresyon Kırıklarında Unipedikülere Karşı Bipediküler Kifoplastinin Sonuçlarının Karşılaştırılması
      • Melih ÜÇER[1], İlhan AYDIN[1], Abdullah Emre TAÇYILDIZ[2],
        1. SBÜ KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ, BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ KLİNİĞİ
        2. TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ/ NÖROŞİRÜRJİ A.B.D MALATYA
    • 16:35 - 16:40 Tartışma
    • 16:40 - 16:45 LOMBER DİSK HERNİLERİNDE SEKESTRASYON VE REZORBSİYON
      • Suna DİLBAZ[1], Melih ÜÇER[1],
        1. SBÜ KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ, BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ KLİNİĞİ
    • 16:45 - 16:50 Tartışma
    • 16:50 - 16:55 Ekstraforaminal Torasik Disk Hernisinde Perkütan Tam Endoskopik Obturator Kılavuz Tekniği
      • İdris AVCI[1], Salim ŞENTÜRK[2], Çağrı CANBOLAT[3], Kemal PAKSOY [3], Onur YAMAN[3],
        1. SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ,MEHMET AKİF İNAN EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ, BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ KLİNİĞİ, ŞANLIURFA
        2. MEMORİAL BAHÇELİEVLER HASTANESİ, OMURGA MERKEZİ, İSTANBUL
        3. MEMORİAL HİZMET HASTANESİ, BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ KLİNİĞİ, İSTANBUL
    • 16:55 - 17:00 Tartışma
    • 17:00 - 17:05 Deneysel Spinal Kord Travma Modelinde Humik Asit'in Akut Spinal Kord Hasarı ve Oksidan/Antioksidan seviyeleri Üzerindeki Etkinliği
      • Burak KINALI[1], Nail ÖZDEMİR[2], Ali KARADAĞ[3], Özge Kaya KORKMAZ[4], Gülden DİNİZ[4], Fatma Demet ARSLAN[5],
        1. ÖZEL MEDİCANA BAHÇELİEVLER HASTANESİ, NÖROŞİRÜRJİ KLİNİĞİ, İSTANBUL
        2. BEYİN VE SİNİR, BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ KLİNİĞİ, İZMİR
        3. SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ, TEPECİK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ, BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ KLİNİĞİ, İZMİR
        4. İZMİR DEMOKRASİ ÜNİVERSİTESİ, KLİNİK PATOLOJİ ANA BİLİM DALI, İZMİR
        5. SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ, TEPECİK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ, BİYOKİMYA KLİNİĞİ, İZMİR
    • 17:05 - 17:10 Tartışma
    • 17:10 - 17:15 Minimal İnvaziv Omurga Cerrahisinin Spinal Enfeksiyon Tedavisindeki Rolü
      • İlker Deniz CİNGÖZ[1], İsmail KAYA[1], Şafak ÖZYÖRÜK[2],
        1. UŞAK ÜNİVERSİTESİ, TIP FAKÜLTESİ, BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ ABD, UŞAK
        2. ÖZEL OFM ANTALYA HASTANESİ,BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ KLİNİĞİ, ANTALYA
    • 17:15 - 17:20 Tartışma

30.10.2021 Program

08:30 - 10:00 Oturum
Bilimsel Oturum 5
  • Moderatör
    • 08:30 - 10:00
      • Cumhur KILINÇER
      • Mehmet Sedat ÇAĞLI
  • Konuşmacı
    • 08:30 - 08:44 Lomber bölgede sinir kökü ve faset eklem blokları
      • Ahmet Tolgay AKINCI
    • 08:44 - 08:57 Sakroiliak ekleme yönelik girişimler
      • Yahya GÜVENÇ
    • 08:57 - 09:09 Perkütan Uygulanan Güncel İlaçlar: Kullanımı / Geleceği (Ozon, PRP Vb.)
      • Furkan DİREN
    • 09:09 - 09:22 Interlaminar endoskopik yaklaşım: Hasta seçimi/Teknik/Komplikasyon Yönetimi
      • Orkun KOBAN
    • 09:22 - 09:35 Transforaminal endoskopik yaklaşım: Hasta seçimi/Teknik/Komplikasyon Yönetimi
      • Salih Murat İMER
    • 09:35 - 09:48 Uzak lateral lomber disk hernilerinde endoskopik diskektom
      • Burak KAZANCI
    • 09:48 - 10:00 Lomber disk hernilerinde mikrodiskektom ve endoskopik diskektom tekniklerinin verimliliği: literatür analizi
      • Kerem Mazhar ÖZSOY
10:00 - 10:30 Kahve Arası
10:30 - 12:00 Oturum
Bilimsel Oturum 6
  • Moderatör
    • 10:30 - 12:00
      • Serkan ŞİMŞEK
      • Onur YAMAN
  • Konuşmacı
    • 10:30 - 10:45 Tek Taraflı Yaklaşım İle İki Taraflı Mikrodekompresyon
      • Murat ALTAŞ
    • 10:45 - 11:00 Endoskopik / Mikroendoskopik Dekompresyon
      • Nuri Eralp ÇETİNALP
    • 11:00 - 11:15 Ne zaman stabilizasyon?
      • Hakan SOMAY
    • 11:15 - 11:30 Torakolomber omurgada perkütanistabilizasyonun yeri
      • Bekir Tunç ÖKTENOĞLU
    • 11:30 - 11:45 Minimal İnvaziv interbody füzyon teknikleri
      • Mustafa Onur ULU
    • 11:45 - 12:00 Dinamik stabilizasyon sistemler: Güncel Endikasyonları ve Geleceği
      • Ender KÖKTEKİR
12:00 - 13:15 Oturum
Uydu Sempozyumu - Spinal Kökenli ağrıda ablatif ve enjeksiyon girişimleri
  • Moderatör
    • 12:00 - 13:15
      • Tanju UÇAR
      • Enver ÖZGENCİL
  • Konuşmacı
    • 12:00 - 12:15 Omurga kökenli ağrıda Epiduroskopi ve lizis
      • Enver ÖZGENCİL
    • 12:15 - 12:30 Sakral ağrıda algolojik uygulamalar
      • Halil ÇETİNGÖK
    • 12:30 - 12:45 Omurga kökenli ağrıda Radyofrekans ve diğer ablatif uygulamalar
      • Edip GÖNÜLLÜ
    • 12:45 - 13:00 Omurga kökenli ağrıda İntradiskal Girişimler
      • Mustafa KILIÇ
    • 13:00 - 13:15 Beyin ve Sinir Cerrahisi ve Nöromodülasyon. Neredeyiz? Nerede olmalıyız? Gelecek ne getiriyor?
      • Atilla YILMAZ
13:30 - 14:15 Oturum
Bilimsel Oturum 7

  • Oturum Başkanı
    • 13:30 - 14:15 Düello: Lomber Diskektomi
      • Ali Fahir ÖZER
      • Hasan Serdar IŞIK
  • Konuşmacı
    • 13:30 - 13:51 Standart Lomber Mikrodiskektomi
      • Yunus AYDIN
    • 13:51 - 14:15 Endoskopik Lomber Diskektomi
      • Mehmet Hikmet ULUĞ
14:15 - 15:00 Oturum
Ders Çıkarılacak Olgular
  • Oturum Başkanı
    • 14:15 - 15:00
      • Sedat DALBAYRAK
      • Süleyman Rüştü ÇAYLI
  • Konuşmacı
    • 14:15 - 15:00
      • Kudret TÜREYEN
      • Suat CANBAY
      • Yurdal GEZERCAN
      • Ahmet Murat MÜSLÜMAN
15:00 - 15:30 Kahve Arası
15:30 - 17:00 Oturum
Bilimsel Oturum 8 - TÜRK OMURGA DERNEĞİ PANELİ - Minimal invaziv spinal deformite cerrahisi (MISDEF) : Erişkin lomber deformite
  • Moderatör
    • 15:30 - 17:00
      • Mehmet Erdal COŞKUN
      • Murat BEZER
  • Konuşmacı
    • 15:30 - 15:45 MISDEF algoritma: Hangi hasta & hangi yöntem Mevcut Durum & hedefler ve karar verme
      • Ferhat HARMAN
    • 15:45 - 16:00 Kliniğe yönelik yaklaşım : Nöral dekompresyonda MIS
      • Özkan ÇELİKER
    • 16:00 - 16:15 Füzyon Teknikleri; LLIF, OLIF, TLIF, PLIF, ALIF
      • Turgut AKGÜL
    • 16:15 - 16:30 Stabilizasyon Teknikleri: Perkütan vida-rod, düzeltme & hibrid cerrahiler
      • Ahmet Esat KITER
    • 16:30 - 16:44 MISDEF Sonuçlar ve Komplikasyonlar MIS & açık cerrahi karşılaştırma
      • Fatih KESKİN
    • 16:44 - 17:00 Tartışma
15:30 - 17:30 Sözlü Bildiri
Sözlü Bildiri Oturumu 2
  • Moderatör
    • 15:30 - 17:30
      • Numan KARAARSLAN
      • Oktay GÜRCAN
  • Konuşmacı
    • 15:30 - 15:35 Obturator kılavuz tekniği ile tek giriş noktası iki seviyeli perkutan endoskopik posterolateral diskektomi: teknik not
      • Çağrı CANBOLAT[1], Salim ŞENTÜRK[2], Kemal PAKSOY [2], Onur YAMAN[2],
        1. MEMORİAL HİZMET HASTANESİ, BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ KLİNİĞİ, İSTANBUL
        2. MEMORİAL BAHÇELİEVLER HASTANESİ, OMURGA MERKEZİ, İSTANBUL.
    • 15:35 - 15:40 Tartışma
    • 15:40 - 15:45 Spinal Kitleli olgularda İntraoperatif Nöromonitorizasyon; Cerrahi deneyimimiz
      • Ali KAPLAN[1], Adem DOGAN[1],
        1. SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ GÜLHANE EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ, BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ ANABİLİM DALI, ANKARA
    • 15:45 - 15:50 Tartışma
    • 15:50 - 15:55 Lomber transforaminal endoskopik diskektomi erken dönem cerrahi sonuçları
      • Gökhan GÜRKAN[1], İnan UZUNOĞLU[2],
        1. İZMİR KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ ATATÜRK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ ANA BİLİM DALI, İZMİR
        2. SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ DIŞKAPI YILDIRIM BEYAZIT EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ, BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ KLİNİĞİ, ANKARA
    • 15:55 - 16:00 Tartışma
    • 16:00 - 16:05 Semptomatik Bilateral Spondiloliz Tedavisinde Perkütan Dinamik Enstrümantasyon: Teknik Tanımlama
      • Çağrı CANBOLAT[1], Salim ŞENTÜRK[2], Kemal PAKSOY [2], Onur YAMAN[2],
        1. MEMORİAL HİZMET HASTANESİ, BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ KLİNİĞİ, İSTANBUL
        2. MEMORİAL BAHÇELİEVLER HASTANESİ, OMURGA MERKEZİ, İSTANBUL
    • 16:05 - 16:10 Tartışma
    • 16:10 - 16:15 Tip II Odontoid Kırıklarının Tedavisinde Anterior Odontoid Vida Fiksasyonu İçin Yüksek Devirli Drill Kullanımı
      • Necati TATARLI[1],
        1. KARTAL DR. LÜTFİ KIRDAR ŞEHİR HASTANESİ, NÖROŞİRÜRJİ KLİNİĞİ, İSTANBUL
    • 16:15 - 16:20 Tartışma
    • 16:20 - 16:25 Komplike Aksis Fraktürlerinde Hareket Koruyucu Cerrahi: Cerrahi Teknik
      • Yahya GÜVENÇ[1], Ferhat HARMAN[1], Can KIVRAK[1],
        1. MARMARA ÜNİVERSİTESİ PENDİK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ ANABİLİM DALI, İSTANBUL
    • 16:25 - 16:30 Tartışma
    • 16:30 - 16:35 LOMBER BÖLGEDE UBE(UNİLATERAL BİPORTAL ENDOSKOPİ) DENEYİMLERİMİZ VE ÖĞRENME EĞRİMİZ
      • Murat AYDIN[1], Hüseyin ÖZTÜRK[1],
        1. EMOT HASTANESİ OMURGA SAĞLIĞI MERKEZİ, İZMİR
    • 16:35 - 16:40 Tartışma
    • 16:40 - 16:45 Piyojenik Vertebral Osteomiyelit Tanılı Osteoporotik Olgularda Antimikrobiyal Tedavi ve Terapötik Yanıtın Literatür Eşliğinde Sistematik Olarak Değerlendirilmesi.
      • Numan KARAARSLAN[1], İbrahim YILMAZ[2], Mustafa DOĞAN[3], Özkan ATEŞ[4],
        1. HALİÇ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ, BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ ANA BİLİM DALI, İSTANBUL
        2. İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ, TIBBİ FARMAKOLOJİ ANA BİLİM DALI, İSTANBUL.
        3. NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ENFEKSİYON HASTALIKLARI ANA BİLİM DALI, TEKİRDAĞ
        4. KOÇ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ, BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ ANA BİLİM DALI, İSTANBUL
    • 16:45 - 16:50 Tartışma
    • 16:50 - 16:55 LOMBER DİSK HERNİSİNDE KAUDAL BLOKAJ: TEK MERKEZ DENEYİMİ
      • Özgür AKŞAN[1], Feryal AKŞAN[2], Nail ÖZDEMİR[2],
        1. BEYİNVESİNİR, BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ, İZMİR
        2. BEYİNVESİNİR, ANESTEZİ VE REANİMASYON, İZMİR
    • 16:55 - 17:00 Tartışma
    • 17:00 - 17:05 Lomber Disk Hernisinde, İki Farklı Dozda İntradiskal Ozon-Oksijen Enjeksiyonunun Ağrı Üzerine Etkisi
      • Mustafa KILIÇ[1], Balkan ŞAHİN[1],
        1. SBÜ ŞİŞLİ ETFAL EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ , BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ KLİNİĞİ, İSTANBUL
    • 17:05 - 17:10 Tartışma
    • 17:10 - 17:15 Lomber Mikrodiskektomi Operasyonlarında İntraoperatf Paravertebral Kas Dokuları İçerisine Uygulanan Bupivakain Postoperatif Narkotik Analjezik/Nonsteroid İhtiyacını Azaltır mı?
      • Necati KAPLAN[1], İbrahim YILMAZ[2], Onur YAMAN[3], Numan KARAARSLAN[4],
        1. İSTANBUL RUMELİ ÜNİVERSİTESİ, SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU, İSTANBUL.
        2. İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ, TIBBİ FARMAKOLOJİ ANA BİLİM DALI, İSTANBUL.
        3. MEMORİAL BAHÇELİEVLER HASTANESİ, BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ KLİNİĞİ, İSTANBUL.
        4. HALİÇ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ, BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ ANABİLİM DALI, İSTANBUL.
    • 17:15 - 17:20 Tartışma
    • 17:20 - 17:25 SERVİKAL FÜZYON İÇİN ALTERNATİF BİR TEKNİK, DAİRESEL ŞEKİLDE YERLEŞTİRİLEN KEMİK GREFTİ: TEKNİK NOT
      • Hümeyra KULLUKÇU ALBAYRAK[1],
        1. ANKARA ŞEHİR HASTANESİ, BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ KLİNİĞİ, ANKARA, TÜRKİYE
    • 17:25 - 17:30 Tartışma

31.10.2021 Program

08:30 - 10:00 Oturum
Bilimsel Oturum 9
  • Moderatör
    • 08:30 - 10:00
      • Murat KALAYCI
      • Suat Erol ÇELİK
  • Konuşmacı
    • 08:30 - 08:45 Spinal Cerrahide Bilgisayar Programlarının Kullanımı
      • Selçuk ÖZDOĞAN
    • 08:45 - 09:00 Spinal Cerrahide Robot Ve Navigasyon Kullanımı
      • İlker SOLMAZ
    • 09:00 - 09:15 Pediyatrik Deformitelerde Güncel Minimal İnvaziv Yöntemler
      • Deniz KONYA
    • 09:15 - 09:30 Skolyoz Cerrahisinde Hareket Koruyucu Non-Füzyon Cerrahi Tedavi
      • Özkan ATEŞ
    • 09:30 - 09:45 Lomber Disk Dokusunda Rejeneratif Yöntemler (İbrahim Yılmaz)
      • İbrahim YILMAZ
    • 09:45 - 10:00 Spinal Endoskopinin Genişleyen Uygulamaları (Travma, Tümör Vb.)
      • Salih ŞENTÜRK
10:00 - 10:30 Kahve Arası
10:30 - 12:00 Sözlü Bildiri
Sözlü Bildiri Oturumu 3
  • Moderatör
    • 10:30 - 12:00
      • Mehmet SEÇER
      • Semih Kıvanç OLGUNER
  • Konuşmacı
    • 10:30 - 10:35 Odontoid fraktürü ve alt servikal bölge travmasının birlikteliği, Klinik Deneyimimiz ( 5 olgu )
      • Ali Serdar OĞUZOĞLU[1],
        1. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ, BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ ANA BİLİM DALI, ISPARTA
    • 10:35 - 10:40 Tartışma
    • 10:40 - 10:45 ALT LOMBER OMURGA PATLAMA TİPİ KIRIKLARIN TEDAVİSİNDE CERRAHİ DENEYİMLERİMİZ
      • Ali AKAR[1],
        1. ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ ANA BİLİM DALI, ÇANAKKALE
    • 10:45 - 10:50 Tartışma
    • 10:50 - 10:55 LOMBER MİKROENDOSKOPİK DİSK CERRAHİSİ KLİNİK DENEYİMİMİZ
      • Bülent BOZYİGİT[1],
        1. ÖZEL GÖZDE AKADEMİ HASTANESİ
    • 10:55 - 11:00 Tartışma
12:00 - 12:05
Kapanış