03.02.2023 - 05.02.2023

Eurospine Modül Kursları 2023

03.02.2023 Program

08:00 - 08:20 Kayıt ve Hoşgeldiniz Kahvesi
08:20 - 08:50 Öğrenme öncesi sınavı
  • Moderatör
    • 08:20 - 08:50
      • Sedat DALBAYRAK
      • Halil Gökhan DEMİRKIRAN
08:50 - 10:10 Kurs Oturumu
1.Oturum Spinal Deformitede Temel Kavramlar
  • Konuşmacı
    • 08:50 - 09:10 Skolyoz ve kifoz, etioloji & prognostik faktörler
      • Akif ALBAYRAK
    • 09:10 - 09:30 Deformite hastalarında klinik değerlendirme
      • Halil Gökhan DEMİRKIRAN
    • 09:30 - 09:50 Deforme omurganın görüntülenmesi
      • Ender KÖKTEKİR
    • 09:50 - 10:10 Olgu & tartışma
      • Ender KÖKTEKİR
10:10 - 10:30 Kahve Arası
10:30 - 12:30 Kurs Oturumu
2.Oturum Cerrahi Tedavinin Temel ilkeleri 1
  • Konuşmacı
    • 10:30 - 10:50 AIS’da Eğriliğin değerlendirmesi ve füzyon seviyeleri
      • Ahmet Esat KITER
    • 10:50 - 11:05 Hasta pozisyonu ve kanama yönetimi
      • Ali DALGIÇ
    • 11:05 - 11:20 İntra operatif hasta nöromonitörizasyonu
      • Ali DALGIÇ
    • 11:20 - 11:40 Posterior yaklaşım, teknik & strateji
      • Murat BEZER
    • 11:40 - 12:00 Anterior yaklaşım, teknik & strateji
      • Akif ALBAYRAK
    • 12:00 - 12:30 Olgu & tartışma
      • Murat BEZER
12:30 - 13:30 Öğle Yemeği
13:30 - 15:00 Kurs Oturumu
3.Oturum: Cerrahi Tedavinin Temel ilkeleri 2
  • Konuşmacı
    • 13:30 - 13:50 Erken başlangıçlı skolyoz
      • Ahmet Esat KITER
    • 13:50 - 14:10 Scheuermann kifozu
      • Yurdal GEZERCAN
    • 14:10 - 14:30 Nöromuskuler skolyoz
      • Halil Gökhan DEMİRKIRAN
    • 14:30 - 15:00 Olgu & tartışma
      • Yurdal GEZERCAN
15:00 - 15:20 Kahve Arası
15:20 - 16:30 Kurs Oturumu
ATÖLYE
  • Konuşmacı
    • 15:20 - 16:20 İdiopatik Skolyozda Radyolojik Değerlendirme
      • Ahmet Esat KITER
      • Halil Gökhan DEMİRKIRAN
    • 16:20 - 16:30 Tartışma
16:30 - 16:50 Kurs Oturumu
  • Konuşmacı
    • 16:30 - 16:50 Omurga deformitesinde alçı ve breys tedavisi
      • Murat BEZER
16:50 - 17:40 Kurs Oturumu
5.Oturum Kongenital Deformiteler
  • Konuşmacı
    • 16:50 - 17:10 Kongenital spinal deformiteler
      • Akif ALBAYRAK
    • 17:10 - 17:25 Kongenital spinal kord anomalileri
      • Hakan KARABAĞLI
    • 17:25 - 17:40 Olgu & tartışma
      • Hakan KARABAĞLI
17:40 - 18:20 Kurs Oturumu
6.Oturum Adult Spinal Deformite
  • Konuşmacı
    • 17:40 - 18:00 Adult / Degeneratif deformiteler
      • Sedat DALBAYRAK
    • 18:00 - 18:20 Olgu & tartışma
      • Sedat DALBAYRAK
18:20 - 18:50 Öğrenme sonrası sınavı
  • Moderatör
    • 18:20 - 18:30
      • Türk Omurga DERNEĞİ

04.02.2023 Program

08:20 - 08:40 Kayıt ve Hoşgeldiniz Kahvesi
08:40 - 09:00 Öğrenme öncesi sınavı
  • Moderatör
    • 08:40 - 09:00
      • Ferhat HARMAN
      • Murat BEZER
09:00 - 10:20 Kurs Oturumu
1.Oturum: Omurga Enfeksiyonları
  • Moderatör
    • 09:00 - 10:20
      • Murat BEZER
      • Sait NADERİ
  • Konuşmacı
    • 09:00 - 09:20 Omurga enfeksiyonlarının etiyolojisi, patogenezisi
      • Sait NADERİ
    • 09:20 - 09:40 Semptomlar ve ayırıcı tanı
      • Görkem KIYAK
    • 09:40 - 10:00 Konservatif tedavi ve cerrahi endikasyon
      • Selçuk GÖÇMEN
    • 10:00 - 10:20 Omurga enfeksiyonlarının cerrahi tedavisi
      • Mehmet TEZER
10:20 - 10:40 Kahve Arası
10:40 - 12:00 Kurs Oturumu
2.Oturum: Omurganın Romatolojik Hastalıkları
  • Moderatör
    • 10:40 - 12:00
      • Çağatay ÖZTÜRK
      • Ender KÖKTEKİR
  • Konuşmacı
    • 10:40 - 11:00 Etiyoloji, patogenez ve semptomatoloji
      • Ender KÖKTEKİR
    • 11:00 - 11:20 Torakolomber omurgada stabilizasyon (Özellikle Ankilozan Spondilit)
      • Çağatay ÖZTÜRK
    • 11:20 - 11:40 Oksiputo-atlantoaksiyal bölgeye yaklaşım (Özellikle Romatoid Artrit)
      • Zafer Orkun TOKTAŞ
    • 11:40 - 12:00 Olgu & tartışma
      • Ender KÖKTEKİR
12:00 - 13:00 Öğle Yemeği
13:00 - 14:20 Kurs Oturumu
3.Oturum: Omurga Tümörleri
  • Moderatör
    • 13:00 - 14:20
      • Ufuk AYDINLI
      • Ferhat HARMAN
  • Konuşmacı
    • 13:00 - 13:20 Omurganın iyi huylu tümörleri &tümör benzeri oluşumlar
      • Ufuk AYDINLI
    • 13:20 - 13:40 Omurganın primer kötü huylu tümörleri
      • Turgut AKGÜL
    • 13:40 - 14:00 Omurganın metastatik tümörleri
      • Özkan ATEŞ
    • 14:00 - 14:20 Omurganın intramedüller / İntradural ekstramedüller tümörleri
      • Mustafa Onur ULU
14:20 - 14:40 Kahve Arası
14:40 - 15:40 Kurs Oturumu
4.Oturum: Omurganın Metabolik Hastalıkları
  • Moderatör
    • 14:40 - 15:40
      • Turgut AKGÜL
      • Dilek YAVUZ
  • Konuşmacı
    • 14:40 - 15:00 Metabolik kemik hastalıkları ve osteoporozis, medikal tedavi
      • Dilek YAVUZ
    • 15:00 - 15:20 Metabolik kemik hastalıklarında cerrahi tedavi
      • Ufuk TALU
    • 15:20 - 15:40 Biopsi
      • Meriç ENERCAN
15:40 - 16:00 Kahve Arası
16:00 - 17:30 Kurs Oturumu
ATÖLYE: Oksipitoservikal enstrumantasyon
  • Moderatör
    • 16:00 - 17:30
      • Mustafa Onur ULU
      • Mehmet TEZER
      • Murat BEZER
      • Ferhat HARMAN
      • Ender KÖKTEKİR
      • Zafer Orkun TOKTAŞ
      • Ufuk TALU
      • Meriç ENERCAN
      • Görkem KIYAK
      • Sait NADERİ
17:30 - 18:00 Öğrenme sonrası sınavı
  • Moderatör
    • 17:30 - 18:00
      • Murat BEZER
      • Ferhat HARMAN

05.02.2023 Program

08:15 - 08:45 Kayıt ve Hoşgeldiniz Kahvesi
08:45 - 10:55 Kurs Oturumu
  • Moderatör
    • 09:10 - 10:55
      • Rasim Haluk BERK
  • Konuşmacı
    • 08:45 - 09:00 Düzey belirleme
      • Rasim Haluk BERK
      • Mustafa Onur ULU
    • 09:00 - 09:10 Giriş, kurs tanıtımı
      • Rasim Haluk BERK
    • 09:10 - 09:25 Kanıta Dayalı Tıp
      • Mustafa Onur ULU
    • 09:25 - 10:05 Bilimsel araştırmalarda metodoloji ve tasarım
      • Hamdi AKAN
    • 10:05 - 10:20 Tartışma
    • 10:20 - 10:55 Bilgilendirilmiş Onam + Tartışma
      • Murat AKOVA
10:55 - 11:15 Kahve Arası
11:15 - 12:45 Kurs Oturumu
  • Moderatör
    • 11:15 - 12:45
      • Mustafa Onur ULU
  • Konuşmacı
    • 11:15 - 11:35 Bir Makalenin anatomisi
      • Murat AKOVA
    • 11:35 - 11:45 Tartışma
    • 11:45 - 11:50 Klinik olgu-1
      • Rasim Haluk BERK
    • 11:50 - 12:30 Workshop 1 RCT yapısı
      • Hamdi AKAN
      • Murat AKOVA
      • Rasim Haluk BERK
      • Mustafa Onur ULU
    • 12:30 - 12:45 Tartışma
      • Hamdi AKAN
12:45 - 13:30 Öğle Yemeği
13:30 - 14:30 Kurs Oturumu
  • Moderatör
    • 13:30 - 14:30
      • Hamdi AKAN
  • Konuşmacı
    • 13:30 - 13:35 Klinik olgu-2
      • Mustafa Onur ULU
    • 13:35 - 14:15 Workshop 2 Cohort çalışmaların yapısı
      • Rasim Haluk BERK
    • 14:15 - 14:30 Tartışma
      • Rasim Haluk BERK
14:30 - 14:50 Kahve Arası
14:50 - 16:10 Kurs Oturumu
  • Moderatör
    • 14:50 - 16:10
      • Murat AKOVA
  • Konuşmacı
    • 14:50 - 15:10 Bilimsel yayıncılıkta taraf tutma
      • Murat AKOVA
    • 15:10 - 15:25 Tartışma
      • Murat AKOVA
    • 15:25 - 15:55 Klinik Araştırma Süreçleri (Atölye)
      • Hamdi AKAN
    • 15:55 - 16:10 Tartışma
16:10 - 16:40 Öğrenme sonrası sınavı
  • Moderatör
    • 16:10 - 16:25
      • Rasim Haluk BERK
      • Mustafa Onur ULU
    • 16:25 - 16:40 Kapanış
      • Rasim Haluk BERK
      • Mustafa Onur ULU