Temel Omurga Kursu

6.03.2021 00:00:00 - 7.03.2021 00:00:00

Temel Omurga Kursu

06.03.2021 Program Information

Etkinlik programını indirmek için tıklayınız
09:00 - 09:15 Oturum
Açılış Konuşması

  • Moderatör
    • 09:00 - 09:15
      • Ömer AKÇALI
09:15 - 09:30 Oturum
Kurs Bilgilendirme

  • Moderatör
    • 09:15 - 09:30
      • Mehmet Erdal COŞKUN
      • Alihan DERİNCEK
09:30 - 10:30 Oturum
1. OTURUM

  • Moderatör
    • 09:30 - 10:30
      • Muhtar Hakan BOZKUŞ
  • Konuşmacı
    • 09:30 - 09:45 Omurganın Fonksiyonel Anatomisi
      • Muhtar Hakan BOZKUŞ
    • 09:45 - 10:00 Omurga Kinematiği ve Biyomekanik Kavramlar, Stabilite-İnstabilite
      • Bekir Tunç ÖKTENOĞLU
    • 10:00 - 10:20 Omurga Büyümesi/Maturasyonu ve Yaşlanan Omurga
      • Nail ÖZDEMİR
    • 10:20 - 10:30 Tartışma
10:30 - 10:45 Oturum
Kahve Arası
10:45 - 12:00 Oturum
2. OTURUM

  • Moderatör
    • 10:45 - 12:00
      • Cüneyt TEMİZ
  • Konuşmacı
    • 10:45 - 11:00 Omurganın radyolojik görüntülenmesi
      • Mustafa ÇELİKTAŞ
    • 11:00 - 11:20 Spinal cerrahide güvenlik; pozisyonlama, kanama kontrolü, nöromonitörizasyon
      • Ömer Hakan EMMEZ
    • 11:20 - 11:40 Nasıl füzyon yapıyoruz? Spinal enstrümanlar, füzyon materyalleri
      • Cüneyt TEMİZ
    • 11:40 - 12:00 Tartışma
12:00 - 13:00 Oturum
ÖĞLE YEMEĞİ
13:00 - 14:15 Oturum
3. OTURUM

  • Moderatör
    • 13:00 - 14:15
      • Erkan KAPTANOĞLU
  • Konuşmacı
    • 13:00 - 13:15 Spinal kord yaralanması tanısı, patofizyolojisi ve medikal tedavi
      • Erkan KAPTANOĞLU
    • 13:15 - 13:30 Üst servikal travmaların sınıflaması ve tedavisi
      • Mehmet Erdal COŞKUN
    • 13:30 - 13:45 Subaksiyal servikal travmaların sınıflaması ve yönetimi
      • Özkan ATEŞ
    • 13:45 - 14:15 Tartışma
14:15 - 14:30 Oturum
Kahve Arası
14:30 - 16:00 Oturum
4. OTURUM

  • Moderatör
    • 14:30 - 16:00
      • Cüneyt ŞAR
  • Konuşmacı
    • 14:30 - 14:50 Torakolomber omurga kırıklarının sınıflaması ve yönetimi
      • Ömer ERŞEN
    • 14:50 - 15:05 Sakrum kırıkları
      • Serkan ERKAN
    • 15:05 - 15:20 Pediatrik omurga yaralanmalarına yaklaşım
      • Mustafa Can KOŞAY
    • 15:20 - 15:35 Osteoporotik vertebra kırıkları ve tedavi seçenekleri
      • Ayhan ATTAR
    • 15:35 - 16:00 Tartışma

07.03.2021 Program Information

Etkinlik programını indirmek için tıklayınız
09:00 - 10:45 Oturum
1. OTURUM

  • Moderatör
    • 09:00 - 10:45
      • Sedat DALBAYRAK
  • Konuşmacı
    • 09:00 - 09:20 Servikal dejeneratif bozukluklar ve myelopati
      • Sedat DALBAYRAK
    • 09:20 - 09:35 Lomber disk hernisi: ne zaman ve nasıl ameliyat yapalım?
      • Fatih KESKİN
    • 09:35 - 09:55 Spinal dar kanal kliniği, doğal seyri, tedavisi
      • Şeref DOĞAN
    • 09:55 - 10:15 Spondilolizis ve Dejeneratif Spondilolistezis tedavisi
      • Mehmet TEZER
    • 10:15 - 10:45 Tartışma
10:45 - 11:00 Oturum
Kahve Arası
11:00 - 12:30 Oturum
2. OTURUM

  • Moderatör
    • 11:00 - 12:30
      • Rasim Haluk BERK
  • Konuşmacı
    • 11:00 - 11:15 Spinal deformitenin klinik ve radyolojik değerlendirilmesi
      • Rasim Haluk BERK
    • 11:15 - 11:30 Deformiteli hastada alçı/korse tedavisi nasıl yapılır?
      • Halil Gökhan DEMİRKIRAN
    • 11:30 - 11:50 Erken başlangıçlı Skolyozda cerrahi tedavi prensipleri
      • Muharrem YAZICI
    • 11:50 - 12:05 Adölesan İdiopatik Skolyozda füzyon seviyesini nasıl belirliyoruz?
      • Yetkin SÖYÜNCÜ
    • 12:05 - 12:30 Tartışma
12:30 - 13:30 Oturum
ÖĞLE YEMEĞİ
13:30 - 14:45 Oturum
3. OTURUM

  • Moderatör
    • 13:30 - 14:45
      • Ahmet Esat KITER
  • Konuşmacı
    • 13:30 - 13:45 Konjenital Kifoz
      • Ahmet Esat KITER
    • 13:45 - 14:00 Scheuerman Kifozu (Juvenil Kifoz), ne zaman ameliyat edelim?
      • Yurdal GEZERCAN
    • 14:00 - 14:15 Posttravmatik ve postlaminektomi kifoz nedir? nasıl önlenir ve tedavi edilir?
      • Ümit Özgür GÜLER
    • 14:15 - 14:45 Tartışma
14:45 - 15:00 Oturum
Kahve Arası
15:00 - 16:30 Oturum
4. OTURUM

  • Moderatör
    • 15:00 - 16:30
      • Ahmet DAĞTEKİN
  • Konuşmacı
    • 15:00 - 15:15 Spinal enfeksiyonların patofizyolojisi ve epidemyolojisi
      • Abdullah MERTER
    • 15:15 - 15:35 Spinal enfeksiyonda semptomlar, ayırıcı tanı, konservatif tedavi
      • Murat ALTAŞ
    • 15:35 - 15:50 Spinal enfeksiyonların cerrahi tedavisi
      • Burak AKESEN
    • 15:50 - 16:05 Postoperatif enfeksiyonların yönetimi
      • Ahmet DAĞTEKİN
    • 16:05 - 16:30 Tartışma
16:30 - 17:00 Oturum
KURSUN DEĞERLENDİRİLMESİ VE GERİBİLDİRİMLER